Club app icon

Pitchero Club

The best way to keep up to date with Wapping Hockey Club

View

EoSD Award winners

8 months ago By Stuart Burnside

So much win

Congratulations to the following, who received a club award this Sat:

Mixed Player of the Season - Sam Cree
Umpire of the Season - Leanne Garvie
Volunteer of the Year - Katy Needham
Young Wapper Snapper - Iain McAuslan
Three Years Press Sec Thanks & Good Luck - Kaz Schaps-Bolle
Rory Heaslip Top Goalscorer - Ali Scott

Ladies Club Player of the Year - Becky Hart
Mens Club Player of the Year - Joe Trickett
Club Person of the Year - Joint - Joe Trickett & Bee Armstrong
DoS - Craig Neilson
Team of the Year - Ladies 7

Congratulations also to everyone receiving a team award.

Thank you for another incredible season. With late news coming through about MX1's promotion from div 10SE, we now have the following in the bag:
Champions: M2, M3
Promoted: M8, M9, MX1, L7

Another six promotions, following 10 the year before, and 8 the year before that brings our three year total to 24. For a club almost entirely focussed on socialising, that is a lot of good hockey. Well done all.

We will be hunting people to make up next year's exec and committee shortly. Please start thinking in the meantime about whether you would like to help out in some way.

Thanks

Stu
Chair 2013-present

Notes:
Photo Credit Andreas Grieger His Facebook Page

Updated 15:02 - 19 Apr 2017 by Stuart Burnside

Where next?

Chair's AGM Speech Off-pitch round up from the 2016/17 season
Introducing...Wapping Valley Landmark sponsorship deal will see national stadium renamed for 2017/18 season

Comments

Loading comments

Fixtures
Sat 6 Jan
h
Mens 4th Team Cambridge South 1
League TBC
h
Mens 7th Team Wapping 6
League TBC
a
Mens X1s Tower Hamlets 1
League TBC
h
Ladies 6th Team Wapping 7
League TBC
a
Mens 8th Team Thurrock 1
League 00:01
h
Wapping X-Men Brentwood Academy
League 00:01
h
Ladies 3rd Team Wapping 4
League 00:01
h
Ladies 5th Team Upminster 3
League 00:01
a
Mens 5th Team East London 3
League 11:30
a
Mens 9th Team Redbridge & Ilford 2
League 12:00
a
Mens 2nd Team CoP 2
League 13:00
a
Mens 3rd Team Broxbourne 1
League 13:30
h
Mens 1st Team CoP 1
League 14:00
a
Mens 2nd Team CoP 2
League 14:00
h
Ladies 1st Team Sevenoaks 2
League 14:00
a
Ladies 2nd Team Letchworth 1
League 14:00
a
Ladies 8th Team Witham 3
League 15:30
Sun 7 Jan
h
Wapping Printers East London Mixed 1
League 12:00
Sat 13 Jan
h
Mens 2nd Team Havering 1
League TBC
h
Mens 2nd Team Havering 1
League TBC
h
Mens 6th Team Braintree 1
League TBC
a
Mens 7th Team Clacton 1
League TBC
h
Mens 9th Team Crostyx 3
League TBC
h
Mens X1s Waltham Forest 5
League TBC
h
Ladies 2nd Team Harpenden 1
League TBC
h
Ladies 7th Team Braintree 2
League TBC
h
Mens 3rd Team Sudbury 1
League 00:01
h
Mens 5th Team Saffron Walden 3
League 00:01
h
Mens 8th Team Clacton 2
League 00:01
h
Ladies 4th Team Basildon 2
League 00:01
h
Ladies 8th Team Braintree 4
League 00:01
a
Ladies 6th Team East London 6
League 10:00
a
Ladies 1st Team Canterbury 2
League 11:30
a
Wapping X-Men Upminster 5
League 12:00
a
Ladies 3rd Team Braintree
League 13:00
a
Mens 4th Team Letchworth 2
League 13:30
a
Mens 1st Team Ipswich 1
League 14:00
a
Ladies 5th Team County Wanderers
League 14:00

News sponsors

Club sponsors